Narsissi Narcissus ’Ladea’ on keltaisten narsissien hienovaraisin: terälehdet ovat vaalean sitruunankeltaiset ja malja vain aavistuksen tummempi, joten kukka näyttää yhdenväriseltä ja pehmeältä. Kukka on suuri ja hyvin muotoiltu.
Korkeus on 40-50 cm ja kukinta ajoittuu toukokuun alkupuolelle. Ladea sopii vaaleisiin kevätryhmiin valkoisen ja kerman kanssa ja on kaunis leikkokukka. Kestävä ja monivuotinen.
Istutus ja hoito
☀️ Aurinkoinen tai puolivarjoinen paikka. Narsissi viihtyy myös puiden alla ja nurmikossa, kun paikka saa kevätvaloa ennen lehtien puhkeamista.
🌱 Istuta mahdollisimman aikaisin syksyllä, samaan aikaan pikkusipulien kanssa, sillä narsissi juurtuu ennen talvea. Syvyys noin 15 cm ja väli 10-15 cm; syväistutus 20-25 cm hillitsee jakautumista ja pitää kukat isoina. Narsissi pärjää myös savimaassa, kun siihen lisätään eloperäistä ainesta. Istutuksen yhteydessä hidasliukoista lannoitetta, esimerkiksi luujauhoa tai kompostimultaa.
❄️ Yksi kestävimmistä kukkasipuleista: talvehtii koko maassa ilman suojausta ja kukkii samalla paikalla vuosikymmeniä. Myyrät ja peurat jättävät narsissin rauhaan. Leikkaa kuihtuneet kukat pois, anna lehtien kuihtua itsekseen ja anna keväällä kalkkia ja nopealiukoista typpeä, jos haluat kasvuston tihenevän.
Huomioi: narsissin sipuli on myrkyllinen syötynä. Säilytä sipulit lasten ja lemmikkien ulottumattomissa.
Lue lisää: Kukkasipuleiden istutus, jossa käydään läpi istutusaika, syvyys, kasvupaikka ja lannoitus tarkemmin.
- 5 sipulia pussissa
- Sipulikoko 14/16 cm
- Korkeus 40-50 cm
- Kukinta toukokuun alkupuoli
- Istutussyvyys 15 cm, väli 10-15 cm
- Narsissiryhmä: isokukkaiset narsissit
- Talvenkestävä koko maassa
Kausituote. Kukkasipuleita on saatavilla syksyllä istutuskauden ajan, ja pussin sisältö voi poiketa hieman kuvasta.




