Narsissi Narcissus ’Milena’ on pehmeäsävyinen kerrottu narsissi: ulkoterälehdet ovat vaalean sitruunankeltaiset ja keskustan röyhelöiset sisälehdet kullankeltaiset. Kukka on suuri ja hyvin muotoiltu.
Korkeus on 35-45 cm ja kukinta ajoittuu toukokuulle. Raskas kukka kaipaa tuulelta suojaisan paikan. Milena sopii keltaisiin kevätryhmiin ja on kaunis leikkokukka.
Istutus ja hoito
☀️ Aurinkoinen tai puolivarjoinen paikka. Narsissi viihtyy myös puiden alla ja nurmikossa, kun paikka saa kevätvaloa ennen lehtien puhkeamista.
🌱 Istuta mahdollisimman aikaisin syksyllä, samaan aikaan pikkusipulien kanssa, sillä narsissi juurtuu ennen talvea. Syvyys noin 15 cm ja väli 10-15 cm; syväistutus 20-25 cm hillitsee jakautumista ja pitää kukat isoina. Narsissi pärjää myös savimaassa, kun siihen lisätään eloperäistä ainesta. Istutuksen yhteydessä hidasliukoista lannoitetta, esimerkiksi luujauhoa tai kompostimultaa.
❄️ Yksi kestävimmistä kukkasipuleista: talvehtii koko maassa ilman suojausta ja kukkii samalla paikalla vuosikymmeniä. Myyrät ja peurat jättävät narsissin rauhaan. Leikkaa kuihtuneet kukat pois, anna lehtien kuihtua itsekseen ja anna keväällä kalkkia ja nopealiukoista typpeä, jos haluat kasvuston tihenevän.
Huomioi: narsissin sipuli on myrkyllinen syötynä. Säilytä sipulit lasten ja lemmikkien ulottumattomissa.
Lue lisää: Kukkasipuleiden istutus, jossa käydään läpi istutusaika, syvyys, kasvupaikka ja lannoitus tarkemmin.
- 5 sipulia pussissa
- Sipulikoko 14/16 cm
- Korkeus 35-45 cm
- Kukinta toukokuu
- Istutussyvyys 15 cm, väli 10-15 cm
- Narsissiryhmä: kerrotut narsissit (Double)
- Talvenkestävä koko maassa
Kausituote. Kukkasipuleita on saatavilla syksyllä istutuskauden ajan, ja pussin sisältö voi poiketa hieman kuvasta.




