Sammalleimu Candy Stripes

Phlox subulata

4,95 

Candy Stripes kukkii valko-pinkkiraidallisin, tuoksuvin kukin kevätkesällä. Nopeasti leviävä maanpeiteperenna, joka muodostaa tiheän maton kivikkoon, rinteeseen tai muurin päälle.

Myymäläsaatavuus

Pukinmäki: 2

Verkkokauppa: 2 varastossa

EAN: 2000000063669 Tuotetunnus: 871362624149211 Osastot: ,

Sammalleimu Phlox subulata ’Candy Stripes’ avaa kevätkesällä sankan määrän tähtimäisiä kukkia, joissa vaaleanpunainen ja valkoinen vuorottelevat raidoiksi. Kukat tuoksuvat, joten lajike sopii mainiosti myös tuoksupuutarhaan.

Sammalleimu kasvaa mätästävästi ja muodostaa tiheitä mattomaisia kasvustoja. Se on kestävä perenna, joka sopii kivikkoryhmiin, rinteisiin, muurien päälle ja perennaryhmien reunuskasviksi. Neulasmainen lehdistö pysyy siistinä myös kukinnan jälkeen.

Hoito-ohjeet

☀️  Aurinkoinen tai lievästi varjoinen kasvupaikka.

💧  Kuivahko kasvupaikka on parempi kuin liian kostea. Kasvi ei siedä märkyyttä, etenkään talvella.

🌱  Läpäisevä ja kalkittu kasvualusta, esimerkiksi Kekkilä Perenna- ja ruusumulta. Taimet istutetaan noin 30 cm välein. Keväisin kalkitus ja kevätlannoite, syksyllä syyslannoite parantaa talvehtimista ja seuraavan vuoden kukintaa.

Vähälumisina talvina mättäät kannattaa suojata havuilla tai kuivilla lehdillä, sillä neulasmaiset versot ruskistuvat herkästi ilman lumipeitettä. Kevättalvella kasvusto on arka kevätahavalle, joten varjostus voi olla tarpeen. Kasvustot jaetaan, kun ne alkavat kuivua keskeltä.

  • 9-11 cm ruukussa
  • Alkuperämaa Suomi
  • Pukinmäen Puutarhan omaa tuotantoa

Kuvan yksilö kuvaa kasvia otollisissa olosuhteissa. Kasvin ulkonäkö ja koko vaihtelee kasvukauden mukaan. Perennoja saatavilla keväästä alkusyksyyn.

Paino 1 kg (kilogramma)
Kasvupaikka

Aurinkoinen, Puolivarjoinen